Saç Boyasında Kanser Riski

Uzun yıllardır devam saç boyalarının kanser riski tartışması ile ilgili güncel bir bilgi, Kırıkkale Üniversitesi öğretim Üyesi Onkolog Prof. Dr. Uğur Coşkun’dan geldi. Coşkun; ailesinde meme kanseri olan kişiler bulunan 50 bin kadın üzerinde yapılan çalışmaya göre saçlarını belirli aralıklarla boyatan kadınlarda meme kanseri riskini %9 dan fazla olduğunun ortaya çıktığını söyledi.

ABD de yayımlanan akademik Uluslararası Kanser Dergisi’nde(International Journal of Cancer), meme kanseri hakkında yapılan bir çalışma yayımlandı. Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Coşkun bu çalışma hakkında detayları aktardı. Buna göre saç boyamada kullanılan saç boyalarının meme kanseri riskini artırdığı, belirli aralıklarla saçlarını boyayan kadınların, meme kanserine yakalanma riskinin diğer kadınlara göre %9 oranında daha fazla olduğunun ortaya çıktığını belirtti.

Saç boyalarının içeriğinde binlerce kimyasal madde bulunuyor. Bu kimyasal maddelerin birçoğu ABD’ yer alan sağlık kuruluşlarının önerisiyle saç boyalarından çıkarıldı.

Bu kimyasallar içerisinde amonyak ve paraben gibi kimyasallar da bulunuyor ancak bu kimyasalların boyalardan çıkarılması, meme kanseri riskinin azaltıldığına işaret etmiyor.

Hangi Saç Boyası Kullanılmalı?

Şu an piyasa tamamen organik saç boyası bulmak mümkün değil. Bu sebeple şu ürün iyidir bu özelliği olan boya kullanılmalıdır şeklinde bir ifade kullanılamaz.

Kalıcı olan saç boyalarında mutlaka kimyasal bulunuyor. Kalıcı olmayan boyalar içinse kanser riski vardır denmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir