Van Gölü Havzasında Tatlı Su Istakozu Tehlikesi

Van Gölü Havzası’nda Tatlı Su Istakozu Tehlikesi

Zebra midyesi adı verilen ve Van Gölü Havzası’nı tehdit eden istilacı türlerin ardından göl havzasında yeni bir tehlike baş gösterdi. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, “zebra midyenin ardından şimdi de tatlı su ıstakozunu görüyoruz. Bunların bu bölgede bulunması doğal değil. Bu türler buraya birileri tarafından bırakıldı “dedi. Ekolojik açıdan oldukça tehlikeli olan bu istilacı türler Van gölü havzasındaki tatlı su kaynaklarını tehdit ediyor.

Van Gölü Havzası’ndaki Zernek Baraj Gölü’nde görülen tatlı su ıstakozları, bilim insanlarına göre büyük bir tehlikenin habercisi olarak görülüyor. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, bölgede yer alan Van, Iğdır, Bitlis ve Ağrı da bulunan tatlı su kaynaklarında çalışmalar yaptıklarını söyledi. Bununla birlikte Akkuş; Van gölü havzasının kapalı bir havza olduğunu, dışardan bir kaynakla bağlantısı olmadığını ve havza içindeki canlının dışarı çıkamayacağı gibi havza dışından havza içine de giriş olamayacağının altını çizdi.

Son Birkaç Yılda Farklı Türler Ortaya Çıktı

Van gölü havzasında daha önce zebra midyesi ve tatlı su ıstakozu gibi türlerin bulunmadığını, son 2-3 yıl içinde bu bölgede farklı türlerin görülmeye başlandığını söyleyen Dr. Akkuş, bu türlerin bölgeye birileri tarafından bırakıldığından şüphelendiğini ifade etti. Akkuş aynı zamanda, bu türlerin Van gölünde bulunan diğer zararsız türleri yok etme tehdidi olduğunun da altını çizdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir